Nejvíce známé použití laserového řešení je odstraňování rzi. To se provádí za účelem přípravy na svařování, lepení, zlepšení efektivity nebo obnovy výrobků (např. historické stavby a renovace vozidel do jejich původního stavu). Mezi nejběžnější kovy, které mohou rezivět, patří zejména železo, litina, kované železo a ocel. S těmito druhy si laser bez problému poradí.

Jak jsme již zmínili, laserové čištění je účinným prostředkem k odstranění rzi. Funguje však i na kovy, které neobsahují železo, a přesto se na nich vytváří oxidový povlak. Oxidy mohou změnit integritu předmětu a vytvořit ochrannou vrstvu. I když to zní pozitivně, ve skutečnosti dochází k tomu, že se výrobek rozpadá a odstranění této oxidační vrstvy ho může vystavit dalšímu poškození. Laserové čištění nejenže odstraní tuto ochrannou vrstvu, ale také zcela zlikviduje znečišťující oxidy z vašeho výrobku – ochrání ho tak před dalším poškozením. Mezi nejběžnější kovy bez železa, na které lze použít laserové čištění patří patří hliník, bronz, měď, zlato a platina.

Tzv. decoating umožňuje jednoduše odstranit nežádoucí povrchovou úpravu. Například tedy lak, barvu nebo dokonce tenkou vrstvu jiného materiálu (např. zlata). Po laserovém čištění vám tak zůstane pouze původní materiál připravený k jiné povrchové úpravě.

Pro čištění v potravinářském průmyslu je stěžejní, aby byly formy hygienicky čisté, ve většině případů je ale nelze čistit chemicky. Laser představuje ideální řešení, jelikož zajistí důkladný a bezkontaktní čisticí proces, při kterém nejsou použity žádné chemikálie.

Laser představuje taktéž ideální řešení pro čištění plastikářských forem. Jeho hlavní výhodou je jeho šetrnost k podkladovému materiálu (formě), která je na poškození (obzvláště pískováním) náchylná. Další výhodou je zachování vysokého lesku produktu, který se v případech užití alternativního čištění postupně vytrácí.

Laser se dostane na všechna viditelná místa a tyto komplikované tvary zvládne efektivně vyčistit.

Laser je obzvláště vhodný pro velmi citlivé restaurování památek nebo starých předmětů. Taktéž dokáže odstranit i hluboce usazené deposity prachu především z cihlových či kamenných fasád a efektivně tak obnovit původní vzhled zdiva. A v neposlední řadě si poradí například s obtížně odstranitelnými graffiti a zvládne tedy i přetrvávající nečistoty.

Při správném nastavení je laser schopen odstranit vrstvu laku, barvy nebo sazí z různých druhů dřevěných povrchů s naprosto vynikající pečlivostí.

Především z výrobních forem, nástrojů, lisů nebo válcovacích přípravků.

Laser je vhodný k čištění kamenných památek a uměleckých děl. Pískovec, vápencový pískovec, mramor, červený vápenec i další světlé druhy kamene vykazují po laserovém čištění velmi úspěšné výsledky. Dokážeme z nich dobře odstranit např. černé krusty, prachové usazeniny, saze po požáru, soli a další nečistoty.

Je možné pomocí laseru odstranit grafitti?
Laser dokáže grafitti odstranit z kovových ploch (např. ploty a brány), kamenných fasád a omítek. Náročnost čištění vždy závisí na podkladu a typu použití barvy. Po odstranění grafitti vždy v jeho místě zůstane čistší plocha, než jakou má okolní fasáda, protože spolu s odstraněním grafitti je vyčištěn také podklad (omítka, kámen), zatímco okolí zůstane znečištěné (prach, povětrnostní vlivy apod.). Nabízíme samozřejmě i "začištění" okolní plochy dle přání zákazníka tak, aby působila jednolitě.
Je čištění laserem bezpečné?
Čištění laserem je bezpečné a všechna možná, byť i minimální rizika se snažíme minimalizovat. Pracujeme s výkonnou filtrací na odsávání výparů, ale pro jistotu se vždy snažíme realizaci provádět v dobře odvětrávaných prostorách. V případě nemožnosti pracovat v dostatečně odvětrávaných prostorách (z čistě preventivních důvodů) používáme respirátor (ten poskytujeme i dalším lidem, kteří se budou nacházet v bezprostřední blízkosti). Každému, kdo bude muset být přítomen u naší práce, zapůjčíme ochranné brýle. Zároveň pro jistotu prostor, kde čistíme, ohradíme plentou, aby se nemohl do paprsku omylem podívat někdo, kdo není vybavený ochrannými brýlemi.
Je možné dodat Vám předmět na vyčištění?
Ano, můžete nám ho doručit přímo na provozovnu v Kosmonosech (u Mladé Boleslavi) a v Brně. Po vyčištění si ho tam můžete opět vyzvednout. Další možností je, že Váš předmět vyzvedneme a po vyčištění Vám ho opět dodáme (záleží však na rozměrech a váze předmětu). V případě složitějších a objemnější předmětů dokážeme zařídit výhodně nákladní dopravu. Předměty, které není možné dopravit (nebo by to bylo velmi složité), můžeme přijet vyčistit přímo k Vám.
Je možné pomocí laseru odstranit rez?
Ano, laser rez odstraňuje velmi efektivně, jedná se taktéž o jedno z nejčastějších využití. Laser je však vhodný i na celou řadu dalších aplikaci, více informací naleznete na této stránce v sekci Čištění laserem. Pokud si nejste jistí, jestli je laser vhodný pro Vaši aplikaci, kontaktujte nás, probereme konkrétní možnosti.
Jak funguje čištění laserem?
Při laserovém čištění dochází k soustředěnému laserovému záření paprsku, díky němuž je postupně odpařována nečistota z podkladového materiálu. Na nečistoty působí ultrakrátké laserové pulsy (μs-ms), ty generují tepelný tlak a díky tomu dochází k odpaření nežádoucích nečistot. Laserové čištění lze vnímat jako nekontaktní, neabrazivní metodu a proto je velmi šetrné k původnímu materiálu. Většina nečistot se zkrátka během čištění odpaří, tedy v zásadě nevzniká téměř žádný odpadní materiál, který by bylo nutné speciálně likvidovat. Taktéž jde o moderní postup, který šetří náklady, jelikož spotřebovává pouze malé množství elektrické energie.
Proč je čištění laserem ekologické, ekonomické a hygienické?
Ekologické i ekonomické je díky vysoké účinnosti (35-55 %), tedy i díky vysoké efektivitě. Proto má laserové čištění velmi nízkou spotřebu elektrické energie (okolo 3000 W/hod). Pro svoji práci nic dalšího nespotřebovává. Nevzniká téměř žádný odpad, odstraněné nečistoty se odpaří a jsou ihned odsáty výkonnou filtrací, aby neunikaly do ovzduší. Navíc čištění je bezkontaktní a nejsou k němu potřeba žádné chemikálie.
Jaká je cena čištění laserem?
Cena závisí na konkrétní zakázce a její náročnosti. Obecně se však pohybuje v rozmezí 2 500-3 500 Kč za hodinu práce, přičemž v průměru je laser schopen vyčistit za 1 hodinu 2,8 m2 plochy při souvislé vrstvě znečištění o tloušťce 1 mm. Jedná se ale o hrubý odhad, velmi totiž záleží na podkladovém materiálu a typu znečištění. Napište nám, co potřebujete vyčistit, a my Vám zašleme přesnější odhad ceny.
Je možné využít čištění laserem u mě doma/ve firmě?
Ano, technologie je mobilní. Výhodou laseru je, že výsledky realizuje tiše a bezprašně, můžeme s ní tedy pracovat téměř všude (pouze musíme místo čištění zaclonit, aby se na proces čištění nemohl nikdo dívat bez ochranných brýlí). Pro čištění je potřeba pouze připojení do elektřiny (230V). Laser je velmi efektivní a má velmi nízkou spotřebu (do 3000W/hod). U Vás spotřebovaná elektrická energie Vám bude samozřejmě odečtena z ceny.
Jak je možné, že laser odstraní nečistoty a nepoškodí podkladový materiál?
U správně nastaveného a zvoleného laseru (jak hardwarově, tak softwarově) se paprsek absorbuje v nečistotě (rez, olej, barvy, mastnota, lepidla, separátor aj.), kde dojde k laserové ablaci, tedy odstranění nečistot, ale nemá dostatek energie na to, aby poškodil podkladový materiál (ocel, nerez, hliník, kovy, měď, kámen, pískovec, žula, mramor aj.). Proto je vhodný především na čištění forem, nástrojů, součástek do aut, strojů a také restaurování. Dokáže si poradit i s jemnými povrchy.